Webinar szkoły terapeutów ustawienia systemowe

Refleksologia, jako jedna z praktyk naturoterapii, jest metodą leczniczą, która polega na uciskaniu określonych stref na stopach. Stopy stanowią mikrokosmos naszego organizmu ? poprzez stymulację precyzyjnie określonych punktów znajdujących się na stopach, wspieramy cały organizm. Powstanie tych punktów jest oparte na założeniach, że odpowiadają one określonym narządom, gruczołom i częściom ciała.

Zabieg refleksologiczny harmonizuje niedobory i nadmiary energii. Przekierowuje energię tam, gdzie jest potrzebna oraz usuwa nadmiar, który tworzy blokadę i brak przepływu. Pierwsze na świecie doniesienia o Refleksologii pochodzą z Chin i sięgają 5000 r. p.n.e..

 

Dlaczego warto patrzeć na problem wielowymiarowo?

Refleksologia, jako holistyczna metoda leczenia, traktuje człowieka jako niepodzielną część, składająca się z ducha, umysłu i ciała. Refleksologia nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Rozważa zaistnienie danej dolegliwości w kontekście całego organizmu i nie skupia się jedynie na organie stwarzającym problem.

Praktyk medycyny chińskiej patrzy na każdą sytuację wielowymiarowo. Przykład może stanowić pacjent, który skarży się na problemy z oczami – suchość, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami. W takim wypadku osoba zostanie zapytana o emocje i wątrobę. Kanał energetyczny tego narządu w szczególny sposób sprawuje kontrolę nad oczami, dlatego choroby oczu należy łączyć z chorobami wątroby. Jednak nie zawsze mówimy tu o chorobie w sposób dosłowny.

 

Teoria pięciu Żywiołów – przemiana Drzewa

Według teorii pięciu elementów, wątroba należy do przemiany Drzewa, a emocją towarzyszącą jest Gniew. Element drzewa z determinacją dąży do swoich celów, nie lubi być ograniczany i potrzebuje przestrzeni. W przeciwnym razie, kiedy brakuje mu swobody i nie może realizować swoich planów, dochodzi do dysharmonii – pojawia się agresja i wściekłość. Nadmiarowy gniew i frustracja osłabiają energetycznie wątrobę. Zatem wspierając naszą wątrobę, poprzez zadbanie o jej dobrostan, unikanie nacisku i presji, wspieramy również nasze oczy.

 

Posłuchaj co mówi Twoje ciało i zadbaj o nie

Nasze Ciało jest hojnym darem od Matki Natury. Od urodzenia jesteśmy kompletni, wyposażeni w zasoby i potencjały. Ciało w połączeniu z zmysłami jest cudem. Nasz organizm służy nam przez cały czas – dzień i noc. Wiele od niego wymagamy, lecz nie zawsze dajemy coś w zamian.

Kiedy przyjrzysz się głębiej, zobaczysz, że każdy z nas niesie własną historię, którą opowiada nasza skóra, mięśnie, ścięgna, organy, włosy, paznokcie. I choć ciało wiele mówi oraz daje sygnały, często dużo wcześniej, nie zawsze go słuchamy. Dopiero ostry ból lub choroba są tym momentem, w którym mówimy ?Stop. Zatrzymam się, bo wówczas nie mam już innego wyboru.?

Aby żyć w harmonii i zdrowiu wystarczy być bacznym obserwatorem i słuchaczem. Nie zawsze jest to łatwe. Wówczas możemy skorzystać z konsultacji z praktykiem medycyny chińskiej/terapeutą i zobaczyć w jakiej kondycji jest nasze ciało, duch i umysł.

Profilaktyka oraz codzienne małe rytuały są w stanie utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji przez wiele lat. Refleksologia w połączeniu ze zdrowymi nawykami, takimi jak odpoczynek, zadbanie o sen, gimnastyka, kontakt z naturą, zdrowa dieta, medytacja i oddech, to prosty przepis na zdrowe życie i bycie.

Autorka: Agnieszka Pesta