Co to jest osobowość?

Jest to wewnętrzne ja. Każdy z nas posiada indywidualne cechy, a to w jaki sposób je realizujemy i jest nazywane charakterem. 

 

Skąd biorą się u nas różnice?

Nasze systemy są różne w zależności od tego skąd pochodzimy. Mają na nie wpływ: miejsce w którym się urodziliśmy, godzina, rok, miesiąc, dzień oraz ród.

 

Podział systemów

Jest wiele systemów takich jak astrologia, numerologia, czy wuxing. Astrologia powie nam o pewnych płaszczyznach wpływów określonej jakości. Numerologia zgłębia osobowość człowieka, jego umiejętność budowania relacji oraz komunikacji. Zagłębia ona jakości osobiste i czerpie wiedze z dat urodzenia. Ten ostatni wywodzi się z medycyny chińskiej i mówi o wszystkich mechanizmach naszego organizmu i wpływu organów między sobą. 

 

Czy wszystko co nam się przydarza zależy tylko od nas, naszych celów i podejmowanych decyzji?

W dużej mierze to co przytrafia się człowiekowi zależy od niego. Dokładniej mówi o tym Tabula rasa, czyli teoria, że człowiek rodzi się z tzw. czystą kartą. Jego wiedza, doświadczenie i przeżycia nie mają bezpośredniego powiązania z treściami umysłowymi. Wiemy jednak, że historia naszych rodów ma wpływ na to, kim rodzimy się w danym momencie, dlatego stwierdzenie, że nasze decyzje są zależne tylko od nas nie jest do końca zgodne z prawdą. Nasze doznania zmysłowe nie opierają się tylko i wyłącznie na podstawie samych doświadczeń i myśli. 

 

Czy istnieją dobre i złe daty urodzenia?

Nie. człowiek od urodzenia przeżywa cykle i zmiany. Data urodzenia nie może być całkowicie zła lub całkowicie dobra. 

 

Istota kontrolowania wpływów

W życiu człowiek stale doświadcza wpływów, z którymi musi się mierzyć. Jeżeli zna się on na tyle dobrze, aby je rozpoznać i kontrolować, będzie mu się żyło lżej. W tym wypadku istotne jest zlokalizowanie przyczyn i skutków rzeczy, które nam się przydarzają. Niewiedza natomiast prowadzi do stałego niezadowolenia i zadawania sobie pytań: ?Dlaczego to akurat mnie to spotkało??. 

 

5 żywiołów w medycynie chińskiej. 

Jak żywioły wpływają na nasz charakter?

Woda – w wodzie powstaje życie.  Jest to początkowy żywioł cyklu. Woda to tzw. ?grzeczne dziecko?, czyli osoba, która dobrze się uczy, nie lubi zabierać się za rzeczy, których nie umie, ale tym samym jest elastyczna. Ostrożna w relacjach, nawiązuje przyjaźnie po głębszym poznaniu. Woda jest na ogół zdystansowana, kreatywna, intuicyjna, intelektualna.

 

Drzewo – tzw. ?dziecko uparte?, które chce robić wszystko po swojemu. W dorosłym życiu to są ludzie, którzy są liderami, przywódcami. Są to osoby odpowiedzialne, silne oraz charyzmatyczne. Przy nich czujemy się bezpiecznie. Drzewo codziennie radzi sobie ze złością, a są to emocje zakorzenione w środku. Z tego powodu taka osoba będzie sapać, wzdychać i emocjonalnie podchodzić do ciężkich sytuacji w życiu.

 

Ogień – ludzie o tym żywiole są lubiani. Na co dzień mili, weseli, spontaniczni, radośni. Potrafią czarować swoją magią i inspirować innych. Mówi się, że świecą oni jak słońce, do którego czasami lecimy jak ćma, nie patrząc na konsekwencje. Z tego powodu przy spotkaniu z ogniem możemy się czasami ?poparzyć?. Aura ognia jest tak przyjazna i matczyna, że bardzo nas przyciąga. Żywioł ten łatwo coś zaczyna, a trudno kończy. Przejawia mocną emocjonalność, wzruszenie i często roni łzy. Jeżeli człowiek o żywiole ognia ma do czynienia z trudną sytuacją, będzie on to mocno przeżywać. Ogień doświadcza mocnych skoków emocjonalne jeżeli nie pracuje nad kontrolowaniem swoich emocji.  Pochopne działanie może łatwo doprowadzić do tarapatów. 

 

Ziemia – stateczna, stabilna, opiekuńcza. Tak zwany przyjazny lider. Tak jak matka ziemia, jest ona troskliwa. Może to prowadzić to roztrząsania starych spraw i braku umiejętności odpuszczenia przeszłości. Ziemia, dokładnie jak gąbka, chłonie wszystkie emocje, dlatego też dużo przeżywa. Martwi się o siebie i innych. Nie chcę robić nikomu przykrości. 

 

Metal – łatwo rozpoznawalny żywioł. Nie rozwodzi się dużo nad tym co mówi. Jest bezpośredni, chłodny, realistyczny i nie wikła się emocjonalnie. Cechuje go obiektywizm i bazowanie na faktach. Poprzez logiczne i racjonalne myślenie wydaje się szorstki i bezduszny. Robi to, aby uporządkować panujący wokół niego chaos, który robią ludzie wokół niego. Jeżeli do metalu zastosujemy granice, nie będzie się on buntował. Wręcz przeciwnie – może być z tego faktu zadowolony, ponieważ lubi porządek i reguły. Jest klarowny i wie, kiedy robi dobrze, a kiedy źle.  Metal ma w sobie zarówno duchowość, jak i intelektualność. Łączy on ze sobą dwie skrajne jakości, pokazując, że racjonalność może łączyć się z spirytualizmem. 

 

Jak każdy z żywiołów reaguje na trudne sytuacje?

  1. Jak radzi sobie dziecko, które wyrosło z domu gdzie jest niezauważalne? Najlepiej poradzi sobie z tym metal i drzewo. Dzieje się tak, ponieważ nikt im nie będzie przeszkadzać i będą mogły zarządzać jak chcą. Drzewo pójdzie w kierunku władzy. Metal zachowa dystans i będzie krytyczny. Metal poukłada sobie wszystko i podejdzie do wszystkiego na chłodno – poczuje spełnienie. Pozostałe żywioły będą to mocno przeżywać, wybudzając w sobie wszystkie emocje, które ciążą w ich wnętrzu. Ich potrzeby bliskości nie będą zaspokojone, a to doprowadzi do niezadowolenia.
  2. Jak radzi sobie dziecko, w którego domu są wprowadzone surowe zasady? Metal będzie się czuć dobrze, ponieważ lubi żyć w ładzie i porządku. Najtrudniej zniesie to woda z uwagi na jej elastyczność. Żywioł ten nie będzie się czuł swobodnie pod autorytarnym traktowaniem, które może spowodować lęk. Jeżeli będzie to surowa dyktatura, ciężko poradzi sobie z tym ziemia, która może przeżywać to nawet latami.

 

Ciemna strona mocy żywiołów 

Ogień – w swojej ciemnej stronie będzie on robił wszystko namiętnie. Oznacza to, że nienawiść, knucie, mszczenie się podniesie do maksimum, niszcząc wszystko w sobie i wokół siebie. Podda się autodestrukcji, aby po jakimś czasie ponownie się odrodzić. Ogień potrafi zainspirować, po czym odejść i zostawić osoby, z którymi nawiązał pewną więź. Zmiany te wynikają z ciągłej chęci ognia do nowych przeżyć, aby ?podtrzymać płomień?. 

 

Woda – przeciwieństwo ognia. Podczas spotkania z wodą odczujemy dystans, ponieważ jej mechanizm obronny polega na zamykaniu się przed innymi. Kiedy jednak poczuje się ona swobodnie, towarzystwo wody będzie elastyczne i pogodne. Jeżeli żywioł ten doświadczy zbyt wielu trudności i problemów komunikacyjnych, może nastąpić destrukcja otoczenia. Wtedy woda będzie chciała usunąć zagrożenie, aby przestać się bać i poczuć spokój. 

 

Metal – ciemną stroną metalu jest manipulacja dla własnych celów. Potrafi on być narcystyczny i pozbawiony emocji, co daje nam mocne poczucie chłodu. 

 

Drzewo – jest żywiołem terrorystycznym, który w swojej ciemnej odsłonie będzie zastraszał, obrażał i nienawidził. Nie potrafi wybaczać i często rozpamiętuje. 

 

Ziemia – gdy osoby o tym żywione zbyt mocno zagłębią się w swoim nieszczęściu, mogą pozbyć się całej swojej empatii do ludzi. Ziemia przesiąknie negatywnymi emocjami i trudno jej będzie odnaleźć szczęście w życiu. Brak relacji, izolacja i skupianie się na cierpieniu to błędne koło, z którego ciężko się jest jej wydostać.

 

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu wiesz już jaki żywioł w Tobie drzemie, co pozwoli Ci zrozumieć pewne zachowania, które wynikają m.in. z naszych wewnętrznych żywiołów.

 

Tekst został napisany na podstawie webinaru ?Różne osobowości a nasze wewnętrzne żywioły?, który odbył się 23.06.2022r. i został poprowadzony przez Agnieszkę Kowalewską.

Pełne nagranie webinaru możesz obejrzeć tutaj:

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o sobie, poprawić komunikację z bliskimi lub rozpocząć zmiany w swoim życiu, lecz nie wiesz od czego zacząć, zapisz się na sesję terapeutyczną do terapeuty Agnieszki Kowalewskiej!